R.E. Olds Museum
Car Capital Auto & Bike
Show
Presented by
Joel & Kristan Shooks
Saturday, July 26, 2014

Downtown Lansing at the Michigan
State Capitol and surrounding
streets.
 
See Us on Facebook   R.E. Olds Museum Car Capital Auto Show
Visit R.E. Olds Transportation
Museum
R.E. Olds Transportation Museum
                                                                     2013 Show Winners:

Best in Show - Modified:  Jim Western, 1958 Pro Touring Corvette
Best in Show - Stock:  Randy Zeller, 1970 Ford Boss Mustang
Best in Show - Motorcycle:  Jim Paquet, 1954 BSA BB34

Concours Winners:  (Personalized Crystal)

Gary Ratti, 1972 Chevy Blazer 4x4
Virginia Jedryczka, 1964 Mercury Park Lane Convertible
Keith Parmer, 1970 Chevelle Pro Touring
Rodger L. Black, 1957 Chevy Pick Up
Richard & Barb Cavner, 1968 Chevy Pick Up
Dennis Weglarz, 1962 Jaguar E Type FHC

Premium Awards:  (Laser Etched Plaques)

Best Modified Engine:  Larry Button, 1959 Corvette
Best Modified Truck:  Al Cortz, 1964 Chevy C-10 Step Side
Best Custom Paint:  Ronald Daup, 1933 Ford Tudor Sedan
Best Stock Truck:  Steve Delaney, 1958 International Pick Up
Best Pre-War (1942):  Raymond Donley, 1931 Buick Model 54 Roadster
Best Rat Rod:  Bryon Kibbey, 1931 Chevy Pick Up
Best Ford:  Dan Kuiper, 1958 Ford Edsel Pacer Convertible
Best GM:  John & Mirjam Madges, 1957 Chevy
Best 50's Classic:  Rick Mills, 1957 Nash Ambassador Custom
Best Custom Interior:  John Moleski, 1931 Ford A Tudor
Best Street Machine:  Jack Ostrander, 1955 Chevy Nomad
Best Airbrushed:  Denny & Barb Otterman, 1985 Corvette
Best Stock Paint:  Joe Peckins, 1970 Chevy Chevelle Malibu
Best Factory Muscle:  Dave & Kaye Persell, 1971 Dodge Hemi Challenger
Best Oldsmobile:  Max & Joanne Pinkney, 1930 Olds
Best Mopar:  Gary Plowman, 1970 Dodge Super Bee
Best Unrestored Survivor:  Maurice Randall, 1960 Pontiac Bonneville Conv.
Best Stock Engine:  Bob & Brenda Robbins, 1989 Jaguar XJS V-12
Best Post War (1945):  Larry Salo, 1955 Ford Crown Victoria
Best Street Rod:  Rick Vosburgh, 1929 Ford Coupe
Best Antique Motorcycle:  Kirk Wirick, 1956 Triumph
Best Harley - Davidson:  Ron Nichols, 2010 Road King
Best Custom Build - Motorcycle:  Linn Gribi, 1970 Z-50 Honda w/ Side Car

Class Awards:  (2 Equal Awards Per Class Available)

Stock Classes:  

1.  1900 - 1920:  Mia Tioli, 1916 Olds REO R4
2.  1921 - 1931:  Harold P. Gray, 29 Olds, Susan Thompson, 31 Plymouth
3.   Model T 1909 - 1927:  Michael Brady, 25 Ford Roadster, Duane Wells, 24 Coupe
4.   Model A:  No Stock Entries
5.   Years 1932 - 1941:  Tim Harsant, 41 Olds 98, Rod Tenniswood, 34 Ford Tudor
6.   Years 1942 - 1954:  John Williams, 51 Ford Victoria, Robert Sawdon, 54 Buick
7.   Years 1955 - 1957:  Jeff Black, 55 Pontiac Star Chief
8.   Years 1958 - 1960:  Patrick Ennis, 66 Olds, Sally Randall, 60 Bonneville
9.   Years 1961 - 1965:  Jack Fuller, 63 Studebaker Avanti, Ken Boorsma, 62 Ford
10. Years 1966 - 1969:  Steve Bliggins, 66 Chevelle SS 396, Damion Jordan, 68 Impala
11. Years 1970 - 1974:  Larry & Debbie Ralph, 72 Olds, John Candell, 72 Olds
12. Years 1975 - 1979:  Meghan & Ken Akelis, 75 Olds, J. Barnes, 79 Olds
13. Years 1980 - 1987:  Kevin O'Keefe, 87 Pontiac Fiero GT, Earl Poppema, 86 Buick GN
14. Years 1988 - 1999:  Lisa Tacey, 97 Saleen Mustang, Scott VanTamelen, 98 Firebird
                  Gary Foote, 93 Cadillac Allante (there was a tie in this category)
15. Years 2000 - Pres.: Tadd LaDuke, 06 Monte SS, Dave & Kay Persell, 08 Challenger
16.  Impala 1958 - 1964: Tom Conaty, 63 Impala, Lou Schaap, 64 Impala 409
17. 1955 - 1957 Chevy:  Chuck Post, 57 Bel Air, Greg Forbes, 55 Convertible
18. Camaro/Firebird 67-69: Lyle Witherspoon, 69 Camaro, Donovan Allen, 69 Camaro
19. Camaro/Firebird 70-81: No Stock Entered
20. Chevelle 68 - 72:  Joe Peckins, 70 Chevelle Malibu
21. Olds 442 64 - 72:  Jack Faett, 64 Olds 442, Cathoriene Keesaer, 72 Olds 442,
                Rick Cox, 65 Olds 442  (there was a tie in this category)
22.  GTO 64 - 74:  Mike Drake, 65 GTO, Stu Jackson, 69 GTO
23. GM Muscle 64-75: Dean Trowhill, 75 Olds 442
24. Mopar Muscle 62-68: Dan Herald, 67 Plymouth GTX, Dean Darnell, 63 426 Max Wedge
25. Mopar Muscle 69-75: Tim Oliveira, 73 Roadrunner
26. AMC Muscle 68-74: David & Anita Mier, 70 Javelin, Tim Mann, 74 Gremlin X
27. Mustang 64-68:  Steve Demeter, 67 Mustang, Perry Tacey, 68 GT Mustang
             Dyck VanKoevering, 66 Mustang GT (tie in this category)
28. Mustang 69-73:  Winner was Best in Show
29. T-Bird 55-57:  Edward Shand, 57 T-Bird
30. Truck 00-49:  No Stock Entries
31. Truck 50-60:  Both Entries went to higher awards
32. Truck 61-70:  No Stock Entries
33. Truck 71-80:  Eric Larson, 79 Ford F-350
34. Corvette 53-62: Ron Melaragni, 61 Corvette
35. Corvette 63-67: Gary Baker, 64 Corvette, Jack Herrema, 64 Corvette
36. Corvette 68-77:  Colleen McGuire, 69 Corvette
37. Corvette 78-82:  Alex Sak, 82 Corvette
38. Corvette 84-96:  Joe Sonefeld, 93 Corvette, Bob Price, 88 Corvette
39. Corvette 97-04:  Lonie Richardson, 03 Corvette
40. Corvette 05-13:  No Stock Entries
41. Exotics: No Entries
42. Street Rod Sedan 00-30: No entries
43. Street Rod Sedan 31-34: Winston Dolphin, 32 Ford, Don Taylor, 34 Chevy
44. Street Rod Sedan 35-37: Dennis Otterman, 36 Chevy, Al Wilson, 37 Ford A-4
45. Street Rod Sedan 38-41: Ralph B. Rasey, 38 Ford, james Spalding, 39 Olds
46. Street Rod Sedan 42-48: No Entries
47. Street Rod Coupe 00-36: Bob Middaugh, 35 Ford, Jerry McDonald, 29 Ford
48. High Boy Roadster 28-32: John Dunsmore, 32 Highboy
49. Street Rod Open 00-36: No Entries
50. Street Rod Coupe and Open 37-48: Jack Kellog, 48 Ford, Earl Cambra, 40 Ford
51. Street Rod Glass 00-48: Entry won Premium Award
52. Modified Truck 00-39: Kathy & Art Ridley, 38 Ford, Gary Price, 36 Ford
53. Modified Truck 40-49: Bill Payne, 49 Chevy, Ron Hawkins, 48 Chevy
54. Modified Truck 50-54: No Entries
55. Modified Truck 55-59: Ray Garcia, 55 Ford Panel, Dave Gallimore, 59 Chevy Apache
56. Modified Truck 60-69: Richard & Barb Cavner, 68 Chevy, Rick Freeman, 67 Ford
57. Modified Truck 70-80: Gary Zimmerman, 72 Chevy, Pat Goheen, 72 Chevy
58. Modified Truck 81-99: Willie Grant, 82 Chevy
59. Modified 4x4: Joel Gardner, 87 AM General Humvee, John Allen, 86 Ford F250
60. Modified 55 Chevy: Entry got higher award
61. Modified 56-57 Chevy: Chuck Whiting, 56 Bel Air, Larry Horton, 57 Wagon
62. Street Machine 49-63: Bruce Ranshaw, 56 Fairlane
63. Street Machine 64-75 Ford: Winston Lehman, 64 Fairlane, Al Hayes, 67 Mustang
64. Street Machine 64-67 GM: Roger Nobach, 64 Nova SS, Cliff & Lindsay Shellenbarger,
                                                                        65 Impala Conv.
65. Street Machine 68-70 GM: Don & Linda Pierce, 70 Nova, Art Hatherly, 70 Chevelle
66. Street Machine 71-75 GM: Bob Lanting, 71 Chevelle, David Milstein, 73 Camaro
67. Street Machine 64-68 Mopar: No Entries
68. Street Machine 69-75 Mopar: Bob & Caleb Hayes, 73 Cuda
69. Street Machine 68-74 AMC: Dan Sweetland, 69 AMC AMX
70. Street Machine 76-86: Jack Gunsett, 85 Fiero SE, Mike McGuire, 79 Camaro
71. Street Machine 87-99: Mike Frederixon, 93 Cobra R, Trevor Sullivan, 86 IROC Z
72. Pro-Street: Mario Ledesma, 64 Ford Fairlain, Jack Speicher, 51 Olds
73. Years 2000-13:  Rick Bishop, 07 Mustang GT/CS
74. Lead Sled - Custom: Jack Cross, 51 Mercury, Gary Glenn, 62 Lincoln
75. Fast and Furious American: Robert Holtz, 86 Fiero GT
76. Fast and Furious Asian: Mike Compagnoni, Lancer Evo
77. Fast and Furious European:  No Entries
78. Shelby AC Cobra: Bill & Cathy Kiebler, 07 Factory 5, Tom & Lesa Panessidi, 65 Unique
79. Rat Rods: Entry won premium award
80. Special Interest: Barry Bishop, 05 Apollo Verona, Tom Englehaut, 67 Dune Buggy

Motorcycle Class Awards:

81. Antique:  Chuck Shell, 62 Triumph, Julie Emede, 69 Triumph
82. Vintage:  Bill Emede, 78 Triumph, David Scholten, 83 Kawasaki Eddie Lawson
83. Modern Stock: No Entries
84. Harley-Davidson Sportster: Zachary Bailer, 03 Sportster
85. Harley-Davidson Softail: David Ryder, 94 Softail
86. Mild Custom: Terri & Harry Rogers, 09 Harley FLHTP, Joe Underwood, 07 Kawasaki
87. Manufactured Custom: Jerad Short, 13 Harley CVO, Mike Pohaska, 06 Roadster Warr.
88. Full Radical Custom:  No Entries
89. Bobber:  No Entries
90. Touring: Thomas Taylor, 04 Harley
91. Survivor: Gordon Abfalter, 59 Harley FLH
92. Street Performance: No Entries
93. Trikes and Sidecar: Shelly Woodworth, 03 Harley Road King
94. Mini-Bikes: Entry won premium award
95. Special Interest: No Entries
Photo Credit:  Lansing State Journal
Photo Credit:  Lansing State journal
I-96 Billboard going up June 30 - July 27
2014 Show Poster
Cruis'news April 2014 Ad
Special Thanks to Astera Credit Union:  Show Title Sponsor
Special Thanks to Tripp's Autoshop:  Show Platinum Sponor
Special Thanks to UAW Region 1-C
Gold Level Sponsor